Lucrările premiate la a 4-a ediție a bienalei

g4-fb-dij-01b
Membrii juriului

Dr. habil Erőss István DLA
grafician – profesor universitar, Universitatea Eszterházy Károly, Eger, Ungaria

Dr. habil Szepessy Béla DLA
grafician – conferențiar universitar, Universitatea din Nyíregyháza, Nyíregyháza, Ungaria

Dr. Kaja Renkas DLA
grafician – conferențiar universitar, Universitatea din Silezia, Katowice, Polonia

Dr. Szurcsik József DLA
grafician – conferențiar universitar, Universitatea de Arte Plastice din Ungaria, Budapesta, Ungaria

Tarța Ovidiu Florin
grafician – asistent universitar, Universitatea de Artă și Design Cluj-Napoca, Cluj-Napoca, România

Siklodi Zsolt
grafician – curator al bienalei, Sovata, România

Vécsi Nagy Zoltán
istroric de artă – Centrul de Artă din Transilvania, Sfântu Gheorghe, România

 

Marele Premiu al Bienalei
Kamil Kocurek (PL)
Cameră 1 – acvaforte, ac rece, acuatinta, mezzotinta, tehnică mixtă / 69x99cm / 2014
Jucători- acvaforte, ac rece, acuatinta, mezzotinta, tehnică mixtă / 69x99cm / 2014
Jucării- acvaforte, ac rece, acuatinta, mezzotinta, tehnică mixtă / 69x99cm / 2014

1110-01-chamber1 1110-02-players 1110-03-toys

 

Premiul Plugor Sándor
Chang Yuya (TW)
Vis în azil – xilogravură / 90x60cm / 2015
Pas înapoi spre dreapta – xilogravură / 90x60cm / 2015

1047-02-asylum 1047-03-stepping

 

Premiul Nagy Imre
Karol Pomykała (PL)
Curiozitate 1 – linogravură / 60x90cm / 2014
Mi s-a părut 2 – linogravură / 62x88cm / 2014
Începutul a ceva vechi 1 – linogravură / 62x89cm / 2015

1090-02-curiosity1 1090-01-it_seemed 1090-03-the_beginning1

 

Premiul Nagy Pál
Zenon Burdy (CA)
Port XIIb – linogravură / 65,5x100cm / 2014
Port XIa – linogravură / 65,5x100cm / 2014

1065-02-harbourxiib 1065-01-harbourxia

 

Premiul Consulatului General al Ungariei la Miercurea Ciuc
Léstyán Csaba (RO)
Rekviem – mezzotinta / 60x80cm / 2015

1203-01-requiem

 

Premiul Universității de Arte Plastice din Ungaria
Cristian Aurel Opriș (RO)
The Daily Lithograph – litografie / 42x60cm / 2015

1205-01-the_daily

 

Premiul Taberei de Creație din Lăzarea
Goran Trickovski (BG)
Drumul spre rai I – acvaforte, acuatinta / 100x70cm / 2014
Drumul spre rai II – acvaforte, acuatinta / 100x70cm / 2014

1226-01-way-to-heaven-i 1226-02-way-to-heaven-ii

 

Premiul Taberei de Creație din Lăzarea
Kovács Nikolett (HU)
Epidermolysis II – serigrafie / 100x70cm / 2016

1277-02-epidermolysis-ii

 

Premiul Taberei de Creație Pulzus
Felsmann Tamás (HU)
ANTEQUAM INCIPIAS CONSULTA NO1 – tipar digital / 100x100cm / 2016

1348-01-antequam

 

Zereda Művésztelep díja
Paweł Kwiatkowski (PL)
acesta, acesta, acesta şi acesta – retipărire anastatică / 70x100cm / 2015
linie de retragere – retipărire anastatică / 70x100cm / 2015
graniţele spaţiului – retipărire anastatică / 70x100cm / 2015

1395-03-this_this 1395-02-retreat_line 1395-01-borders

 

Premiul Universității Eszterházy Károly
Aranyász Zita (HU)
Magnaság szintézise – tipar digital / 100x70cm / 2016
Magnaság szintézise szőnyegen I. – tipar digital / 100x70cm / 2016

1426-01-magnasag 1426-02-magnasag